پنج شنبه 24 شهریور 1401
کد مطلب: 659
تعداد بازدید: 379

ماژول برنامه ریزی استراتژیک

ماژول برنامه ریزی استراتژیک

فرایند انتقال از وضعیت فعلی به وضعیت مطلوب است را مدیریت تغییر می نامند و برنامه ریزی استراتژیک فرایندی شامل برنامه ریزی، اجرا و پایش استراتژی ها به صورت اثربخش وکارا در جهت رسیدن به وضعیت مطلوب است. ذات برنامه استراتژیک به مسائل کلان و فراگیر می پردازد و برنامه عملیاتی به جزییات مسائل و موضوعات خرد متمرکز است ، پس جهت داشتن برنامه ای هدفمند و کارا در تمامی سطوح سازمان لازم است که حلقه های این زنجیر از بالا به پایین منظم و مستحکم در جهت رسیدن به دستاورد های کلان برنامه ریزی شده باشند.سطح استراتژیک همانند قطب نما مسیر حرکت را باید نشان دهد و سطح عملیاتی ، دستورالعمل اقدامات و نحوه حرکت را تعیین میکند.

برنامه ریزی استراتژیکمراحل برنامه ریزی استراتژیک

هرم برنامه ریزی مدیریت به سه سطح استراتژیک، تاکتیک و تکنیک تقسیم می شود و در سطح برنامه ریزی استراتژیک با چهار گام اساسی به استراتژی های منتخب میرسیم که به شرح زیر هستند

گام صفر: مرحله ی توصيف مقصد استراتژیک و تدوین بيانيه آن
گام اول: مرحله ورودی (تهيه اطلاعات تحلیلی عوامل تاثیرگذار داخلي و خارجي)
گام دوم: مرحله مقایسه (شناسایي استراتژی های ممكن و تعيين موقعيت استراتژیک)
گام سوم: مرحله تصميم گيری (ارزیابي، اولویت بندی و انتخاب استراتژی های برتر)


خروجی سطح استراتژیک، انتخاب اهداف کلان و استراتژیک است و در سطح پایین تر به اجرا و پایش کمی و کیفی این استراتژی ها می پردازیم که به ترتیب زیر است
 

تعیین اهداف تاکتیکی

اهداف تاکتیکی یا اختصاصی پله های رسیدن به اهداف کلان یا استراتژیک  هستند و معمولا توسط مدیران میانی ترسیم و برنامه ریزی می شوند، درطراحی اهداف تاکتیکی یا برنامه ریزی تاکیتک ها جنبه های اجرایی و شاخص های ارزیابی به نحوی تعیین می شود که جهت نمایی برای حصول اهداف برنامه عملیاتی باشد و مسیر حرکت را برای مسولین اجرایی در سطح برنامه عملیاتی واضح و مشخص نماید.
 

تعیین برنامه عملیاتی/اقدام

برنامه ریزی عملیاتی نوعی دستور کار اجرایی با هداف کمی و قابل حصول است که در امتداد و راستای تحقق اهداف استراتژیک سازمانی نگاشته و ترسیم می شود ، برخلاف برنامه استراتژیک که جنبه غایی، آرمانی  و بلندمدت می باشد، برنامه عملیاتی بیشتر جنبه اجرایی ، و کمی و قابل حصول در بازه های کوتاه زمانی را دارد و معمولا توسط کارشناسان خبره و متخصصان فنی  فرایند ها هدف گذاری و مدیریت می شود. این سطح از برنامه بیشترین نیاز به دانش و تجربه فرایندی را دارد وسخت ترین مرحله اجرای یک برنامه بلند مدت  استراتژیک سازمانی است.  
 
 

برنامه استراتژیک بیمارستان چیست

بیمارستان ها نیز مانند سایر سازمان های متوسط و بزرگ به دلیل  دارا بودن تعداد زیاد و متنوع کارکنان و فرایند های متنوع در ارائه خدمات درمانی به مانند یک دستگاه عظیم با اجزای بسیار متنوع هستند که بایستی برای رسیدن به اهداف خود از یک نظم فرایندی و هماهنگی اجرایی برخوردار باشند. این کشتی عظیم  برای رسیدن به مقصد به یک قطب نما نیاز دارد و برنامه استراتژیک به مانند قطب نما و نقشه راه مسیر و کیفیت حرکت را تعیین میکند و برنامه ریزی استراتژیک فرآیندی است که این مهم را تبیین  و پایش  و تضمین می کند. برنامه استراتژیک یک برنامه جامع است و مشارکت تمامی مدیران از سطوح رهیری سازمان تا مدیران اجرایی و عملیاتی بسیار لازم و ضروری است، آگاهی تمامی کارکنان از اهداف ، چشم انداز ، ارزش ها یک اصل پذیرفته شده است و رعایت ملاحظات فرهنگ سازمانی ضامن رشد و تعالی آن است.


 

امکانات نرم افزار مدیریت استراتژیک اکسین ویرا

•    محاسبه خودکاروضعیت استراتژیک بیمارستان
•    ثبت تمامی مراحل ارزیابی عوامل داخلی و خارجی
•    اولویت بندی و تعیین خودکار استراتژی های برتر و منتخب
•    تدوین تاکتیک ها در لوای اهداف استراتژیک
•    قابلیت پایش میزان تحقق اهداف کمی و کیفی
•    امکان تعریف اکشن پلن های متفاوت در لوای برنامه عملیاتی
•    قابلیت مشارکت کلیه مسولین در پیگیری و اجرای برنامه عملیاتی
•    قابلیت گزارش دهی در خصوص دلائل شکست برنامه ها
•    داشبرد نمایش وضعیت برنامه استراتژیک و برنامه عملیاتی

 نرم افزار برنامه ریزی استراتژیک

ویژگی های نرم افزار مدیریت استراتژیک اکسین ویرا

•    امکان وزن دهی به آیتم های برنامه با هدف ارزیابی
•    امکان ایجاد برنامه های استرتژیک به تفکیک واحد ها
•    امکان تعریف برنامه زمانبندی سازمان
•    امکان تعریف برنامه های عملیاتی  
•    امکان اتصال شاخص های کلیدی به برنامه
•    امکان پایش  اهداف کمی و کیفی سازمان
•    عدم نیاز به سخت افزار گران قیمت
•    قابل اجرا در موبایل ، تبلت، لبتاپ ،...
•    کاربری ساده وبرنامه ریزی کاربردی
•    امکان سفارشی سازی برای هر مشتری
•    امکان ساخت انواع گزارشات
•    خروجی و ورودی اکسل

این نرم افزار یک ماژول مستقل و قابل اتصال به سایر پکیج های نرم افزاری شرکت اکسین است که در بستر وب تعاملگرا و ریسپانسیو و به منظور ساماندهی و مدیریت برگزاری کمیته های بیمارستانی طراحی گردیده است.برای اعضا ی کمیته در جلسات مقرر دعوتنامه اتوماتیک ارسال میشود و کلیه مستندات و مصوبات جلسات کمیته ها را سازماندهی میکند، بسادگی و توسط موبایل یا تبلت قابل اجرا است ونیاز به سخت افزار پیچیده یا گران قیمت ندارد

این ماژول در راستای تکمیل پکیج مدیریت بیمارستانی پایش طراحی گردید اما قابلیت نصب مستقل را نیز برای مشتریان دارا میباشد، توسط این ماژول میتوانید از منزل یا خارج از محیط بیمارستان یا سازمان ، توسط موبایل ، زمان جلسات یا مصوبات یا دستور کار یا شرکت کنندگان را ویرایش و برخی موضوعات را ثبت نهایی کنید و توسط پیامک یا پیام درون سیستمی به اعضا ارسال نمایید.
گروه نرم افزاری اکسین ویرا طب با بیش از یک دهه  تجربه تولید نرم افزار های بیمارستانی همچون آموزش پرستاری ، مدیریت دفتر پرستاری و شاخص های بیمارستانی و... با طراحی نرم افزار اندیکاسیون بهداشت دست  امیدوار است گامی هرچند کوچک در راستای ارتقای سلامت عمومی و کیفیت خدمات بهداشت و  درمان در کشور را برداشته باشد.
جهت دریافت نسخه دمو کافی است فرم درخواست را تکمیل بفرمایید تا کارشناسان ما در ۴۸ ساعت نسخه آزمایشی را در اختیار شرکت یا کسب و کار شما قرار دهند.


 


 

نرم افزاری جهت اجرا و پایش استراتژی ها به صورت اثربخش وکارا در جهت رسیدن به وضعیت مطلوب در بیمارستانها
اکسین ویرا